Ochrona przed toksynami w ciąży

19 listopada, 2011

Jesteś w ciąży? – na zdrowie!:) Podpowiemy ci co zrobić, by twój maluszek był mniej narażony na niebezpieczne chemikalia obecne w środowisku i pożywieniu:

Oddychaj na zdrowie!

–  Twój głęboki oddech zapewni maluszkowi odpowiednią ilość tlenu. Codziennie staraj się jak najwięcej spacerować na świeżym powietrzu i porządnie wietrz pomieszczenia, w których przebywasz. Z oddechem pozbywasz się obciążających organizm toksyn, jest on więc bardzo ważny!
– Nie warto panikować, ALE warto zainstalować w domu lub mieszkaniu wykrywacz tlenku węgla i dymu, zwłaszcza, jeśli piecyk gazowy znajduje się w łazience.
– Unikaj oparów benzyny – nie służą zdrowiu. Poproś o pomoc przy tankowaniu.

Jedz na zdrowie!

– Zdrowe odżywianie jest bardzo ważne w ciągu całego twojego życia, ale w ciąży ma kluczowe znaczenie! Zrównoważona, urozmaicona dieta do jeden z filarów zdrowej ciąży.
– Białą mąkę zastąp pełnoziarnistą. Zamień rafinowany cukier na fruktozę lub ksylitol (w umiarkowanych ilościach).
– Zrezygnuj z przetworzonych słodyczy. Zastąp je orzechami lub suszonymi owocami.
– Jeśli to możliwe, kupuj wyłącznie organiczne warzywa i owoce. Doskonałym pomysłem jest też własna uprawa: kiełki zimą, a wiosną i latem własne warzywa i owoce.
– Wyeliminuj lub znacznie zredukuj spożycie tłuszczu zwierzęcego. Wegetarianizm lub weganizm – to najzdrowszy wybór.
– Ostrożnie z rybami – niektóre z nich, na przykład tuńczyk, mogą zawierać wysokie stężenia rtęci. Jeśli jadasz ryby, wybieraj te z akwenów naturalnych.

Kąp się na zdrowie!

Używaj ekologicznych, certyfikowanych kosmetyków: szamponów, mydeł, dezodorantów. Zawsze zwracaj uwagę na ich skład, niektóre firmy stosują bowiem tzw. greenwashing, czyli zielone pranie mózgu. Polega ono na tym, że w nazwie lub reklamie produktu przewija się informacja, że jest on „naturalny”, „organiczny”, podczas gdy jego skład pozostawia wiele do życzenia…

Sprzątaj na zdrowie!

Gdy już dopadnie cię syndrom wicia gniazda, używaj naturalnych środków czystości: sody oczyszczonej do szorowania i octu do mycia szkła.

I najważniejsze… kochaj na zdrowie!

Ekologia duszy jest nie mniej ważna od ekologii ciała! Śmiech, relaks, swobodny przepływ i akceptacja wszystkich pojawiających się emocji są bezcenne! Żyj pełnią życia, oddychaj pełną piersią i bądź dla siebie dobra!:)

Anna Kamińska

Jestem założycielką strony bosamama.pl, która jest przestrzenią do rozmów o rodzicielstwie bliskości i ekologii. Pomysł zrodził się, gdy jako świeżo upieczona mama zaczęłam surfować po nowym dla mnie oceanie relacji z dzieckiem (wcześniej zajmowałam się wyłącznie moim wewnętrznym). Odkryłam, że najlepszym przewodnikiem w tym rejsie jest... serce. Własne:). I że maleńki człowiek nie potrzebuje zewnętrznego steru - ster ma w sobie, już od pierwszych chwil istnienia. Jestem mamą czteroletniej Basi, tłumaczką z wykształcenia, miłośniczką słowa pisanego i podróżniczką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *