11 niezawodnych sposobów na podróżowanie z dzieckiem

19 listopada, 2011

Czeka Was dłuższa jazda z dzieckiem samochodem, pociągiem lub samolotem? Dręczy Cię pytanie, czym zająć dziecko w drodze? Tu znajdziesz na nie odpowiedź….

Większość kilkumiesięcznych maluchów uwielbia spać w podróży, ukołysanych monotonnym szumem silnika lub stukotem kół. Jednak starsze dziecko z pewnością po kilkudziesięciu kilometrach drogi zapyta: – Mamo, kiedy będziemy na miejscu? Pytanie to zresztą powtórzy się jeszcze co najmniej ze sto razy, zanim dotrzecie do celu. Wyjazd z dzieckiem to dla całej rodziny prawdziwe wyzwanie. Ale jest kilka sprawdzonych sposobów na to, by obie strony zakończyły podróż w dobrych humorach.

Co zrobić, by maluch się nie nudził?

 •     Koniecznie weźcie ze sobą ukochanego misia lub lalę, najlepiej z zestawem kilku ubranek i przyborów pielęgnacyjnych, tak żeby dziecko mogło opiekować się swoim ulubieńcem w czasie podróży.

 •     Spakujcie do podręcznej torby kilka zabawek na „czarną godzinę”: pamiętaj, że  wyciągnięcie wszystkich naraz grozi błyskawicznym powrotem nudy.

 •     Do samochodu zabierzcie płyty lub kasety z piosenkami i bajkami dla maluchów. W pociągu lub samolocie przyda się walkman lub discman. Przynajmniej pół godziny spokoju gwarantowane.

 •     Znudzony maluch z pewnością chętnie zajmie się twórczością artystyczną. Godne polecenia są tabliczki – znikopisy, tablice magnetyczne na których można tworzyć ciekawe kompozycje za pomocą ruchomych magnesów  lub zwykłe kolorowanki (pamiętaj o kilku kredkach i twardej podkładce). Możecie też zabrać kubeczek ciastoliny, która w przeciwieństwie do plasteliny nie przywiera do tapicerki siedzeń…

 •     Nie zapomnijcie o ulubionych książeczkach malucha z duża ilością kolorowych ilustracji. Warto też zabrać ze sobą choćby jedną całkiem nową książeczkę .

 •     Śpiewajcie razem (lub na zmianę) znane Wam piosenki. Podróż to też świetna okazja żeby nauczyć malucha nowych wierszyków, rymowanek, wyliczanek

 •     Zabierz ze sobą pacynkę, za pomocą której odegrasz dziecku krótkie przedstawienie. Scenariusz nie jest konieczny, wystarczy rozmowa typu: – Gdzie jedziesz? – W góry. – Ojej, byłem kiedyś w górach, chcesz wiedzieć, jak tam jest? Itp. W ten sposób możesz opowiedzieć maluchowi jaki atrakcje czekają go, gdy już dotrze na miejsce.

 •     Obserwujcie to, co dzieje się za oknem, przyrodę, zwierzęta. Każdy z widoków może być punktem wyjścia do rozmowy. Starszego malucha na pewno zainteresuje wyjaśnianie znaczenia mijanych znaków drogowych.

 •     Zabawcie się w zgadywanie: co wiozą mijane przez was ciężarówki? Może cukierki lub ładunek pluszowych królików? A może wymyślicie razem jakaś ciekawa historię? Na przykład co zrobicie, gdy drogę nagle zatarasuje wam stado krów?

 •     W pociągu dziecko może przechadzać się z Tobą po korytarzach. Wielką atrakcją będzie na pewno wizyta w wagonie restauracyjnym. W pociągu, autobusie, samolocie frajdą może okazać się nawet  wyprawa do… toalety.

 •     Jeśli lecicie samolotem, postaraj się posadzić dziecko przy oknie: frajdą dla malucha będzie na pewno wymyślanie, co swoim kształtem przypominają mu chmury? Może krokodyla albo profil taty?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *